Инсталация на Opencascade

Тук можете да въвеждате въпроси от общ характер относно тази операционна система, свързани с нейното конфигуриране и използване.

Модератори: Freya, Kulu Ngile

Инсталация на Opencascade

Мнениеот deke » Пон 07, Яну, 2013 20:55

Здравейте и за много години.
Та реших малко да се понауча малко на 3D моделиране. Изтеглих си от официалния сайт въпросната програма и ударих греда. Изчетох сума материали, от един сайт / нали си не знам чужд език / даваха някакъв начин за инсталация, но ето какво ми връща на командите:
deke@deke-desktop:/$ java -version
java version "1.6.0_24"
OpenJDK Runtime Environment (IcedTea6 1.11.5) (6b24-1.11.5-0ubuntu1~10.04.2)
OpenJDK Client VM (build 20.0-b12, mixed mode, sharing)
deke@deke-desktop:/$ sudo java -cp /home/deke/Плот/opencascade/Linux/setup.jar run
Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: run
Caused by: java.lang.ClassNotFoundException: run
at java.net.URLClassLoader$1.run(URLClassLoader.java:217)
at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method)
at java.net.URLClassLoader.findClass(URLClassLoader.java:205)
at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:321)
at sun.misc.Launcher$AppClassLoader.loadClass(Launcher.java:294)
at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:266)
Could not find the main class: run. Program will exit.

И до тук. Някакви идеи за инсталация, то мога и под Уиндоус, но от 2006 г. съм скаран с тая ОС.
ОС: Убунту 10.04

П.С. Командите по - горе са от въпросния сайт.
Благодаря предварително! И поздрави на всички.
"Безкрайни са само човешката глупост и Вселената, но за Вселената не съм сигурен!" (Айнщайн)
Изображение
deke
Участник

Мнениеот mylin » Чет 17, Яну, 2013 0:43

То доброто 3D стъпва на качествено 2D, а такава CAD програма за Линукс още няма (може би LibreCAD след години).

За opencascade не знам - никога не съм я ползвал. Но ако искаш 3D моделиране защо не опиташ с Blender? Беше ми трудно да й свикна, но сега виждам колко лесно, точно и бързо се моделира с нея. Мисля че Blender си заслужава; даже може да моделираш параметрично - пример: куб с размери в мм по x,y,z; Всяка една точка можеш да и задаваш точни координати. Е - оказа се, че за CAD/CAM даже великия AutoCAD не е винаги достатъчно прецизен... после CAM програмата реве за грешки.

Или може би FreeCAD - базирана е на Opencascade - обаче там се работи сякаш са ти вързали и ръцете и краката. В AutoCAD ще го направя 100 пъти по-бързо и лесно. За FreeCAD виж https://www.youtube.com/watch?v=6RxHCR7TLtI

Ако говорим за CNC машина с твоя 3D модел създаден за CAD/CAM - там не мога да помагам... Най-много от Blender да експортираш моделът в .obj или в 3ds формат, но едва ли ще става за работа с координатна машина. Може би най-прецизно ще бъде да дадеш чертежите като 2D разрези на 3D моделът и по тия 2D-та (проверени с LibreCAD примерно) оператора на машината да "сглоби" 3D модел за CAM програмата.
Последните ми 2D чертежи даже AutoCAD създаде малък проблем и трябваше да ги оправя - оказа се че програмата на CAM машината "помни" в какъв ред съм обединил линиите в полилиния. Направих полилинията от последователни линии и тогава се оправи - но ги селектирах една по една иначе пак даваше грешки.

За 2D CAD чертежи в Линукс най-доброто за мен е LibreCAD - има най-важното за бърза работа: клавишни комбинаци в команден ред L=Line - както в AutoCAD... От там експорт на 2D-то в Blender и го ползваш за основа на 3D-то.
Иначе с WINE може и SketchUp (купен от Гоооогле) обаче омазва топологията, само за бързи скици става - и то старите версии, там имаше безплатен експорт на dxf файл - после чичо Гууугъл го направи само за платените версии.

Дано поне малко съм бил полезен.
Аватар
mylin
Участник

Назад към Linux