Много често, когато си купите нов хард-диск го получавате без налична файлова система и на вас остава задачата да му я създадете и да го разделите на дялове. Тази операция не е предмет на статията и само ще ви кажа какво можете да използвате за да го направите: fdisk под DOS или Linux, gparted или qtparted от някоя Live дистрибуция (и двете са с графичен интерфейс). Освен това при инсталацията на която и да е операционна система ви се предоставя възможността да създадете дялове на хард-диска и да ги форматирате с избрана от вас файлова система.
В това четиво ще ви дам информация за видовете дялове и тяхното обозначение в Linux.
1. Обозначение на устройствата в Lnux:
a) IDE HDD: hdxy
б) SATA HDD: sdxy
x – primary master, secondary master, primary slave, secondary slave
y – номер на дяла според разположението му.
hda/sda - primary master IDE/SATA на 1-ви канал
hdb/sdb - primary slave IDE/SATA на 2-ри канал
hdc/sdc – secondary master IDE/SATA на 3-ти канал
hdd/sdd – secondary slave IDE/SATA на 4-ти канал
Най-често в ролята на hdc се явява CD/DVD ROM
2. Primary Partitions & Extended Partitions:
Първият дял на хард-диска е винаги Primary. Едно устройство може да има минимум един и максимум четири Primary дяла. Много често те се оказват недостатъчни и за да се заобиколи това ограничение се създава Extended Partition, в който могат да се създадат n на брой Logical Partitions. Броят им зависи от техният размер и респективно размерът на Extended Partition. Ако на едно устройство се създадат 4 Primary Partitions, Linux ще ги разпознае по следният начин:
hda1, hda2, hda3, hda4. Невъзможно е да бъдат повече. Ако не ви стигат, създайте Extended Partition. Той може да бъде само hda2 до 4 (според това колко Primary дяла имате), a първият Logical дял в него винаги ще бъде hda5.
И така, да обобщим: Ако искате да имате 4 дяла на устройството си, можете да ги направите Primary: hda1 до 4. Но това не ви го препоръчвам, защото може да дойде момент, в който те да ви се окажат недостатъчно, затова е по-добре да направите 3 Primary дяла (hda1 до 3), един Extended (hda4) и един Logical (hda5). В този случай, ако по-късно ви се наложат промени можете да се възползвате от свободното място на hda5 (ако има такова), да намалите размера на дяла и на появилото се Unallocated space да създадете колкото нови дялове желаете (hda6 до n). Имайте в предвид, че ако дялът, който искате да намалите е с файлова система, която лесно се фрагментира (примерно FAT32), ще трябва първо да го дефрагментирате за да се подредят всички файлове в началото на дяла, а в края да остане само празно място.
Допълнение:
В GRUB броенето на дяловете започва от 0 и те се описват така:
hd0,0 = hda1
hd0,1 = hda2
....................
hd0,4 = hda5
и т.н.
Надявам се това да ви се окаже полезно. Ако имате въпроси – питайте.